Soffan är orädd
En färgstark Göteborgsprofil

Många i Göteborg vet vem "Soffan" är, och gillar henne. Men från politiken försvann hon 2019. Vad tycker hon om det? Hur ser hennes nya liv ut? Många vet att hon arbetar på Renova.
Om boken
Ann-Sofie Hermansson har länge varit en profilstark person i Göteborgspolitiken. Under flera år var hon kommunstyrelsens ordförande, efter legenden Göran Johansson. 2019 blev hon avsatt och Göteborgs-Posten passade på att anlita henne som krönikör, där hon varit kvar sedan dess. De 47 krönikor som hon skrivit sedan dess har ställts samman i denna bok. Om polariseringen i samhället, om antisemitism och islamism, om kroppsarbete och politisk ideologi.
Efter att hon röstades bort från sin post så tog har hon kört sopbil i fem år, ett tufft, fysiskt arbete. På arbetsplatsen pratar kollegorna emellan om ryggvärk och förslitningar, att det är svårt att arbeta hela vägen till pensioneringen. Sina arbetskamrater på Renova porträtterar Soffan på sitt instagramkonto, med många följare. Det blir många inlägg, många kollegor, som hon känner stor samhörighet med. ”Men politiken är en förtroendebransch”, och som hon säger, har man inte förtroende så ska man inte vara där.
Boken Soffan är orädd, smeknamnet ”Soffan” som hon har burit hela livet, inleds med ett långt förord, en intervju, av författaren och journalisten Stig Hansén. Vem är denna färgstarka person? Som tonåring tog hon anställning på Volvo i Torslanda och blev engagerad i fackföreningen Metall. Detta ledde senare till partiet, Socialdemokraterna och en lång karriär.