Monika Helfer
Författare från Österrike
Monika Helfer (som föddes 1947 i Voralberg, med fyra syskon) har givit ut ett tjugotal böcker; romaner, noveller och barnböcker, och har på senare år tilldelats ett par olika priser. Hon är en österrikisk populär författare, även bland läsare och kritiker i Tyskland. 2017 nominerades hon till Deutscher Buchpreis. Bagaget var hennes första bok på svenska, en berättelse om hennes mammas uppväxt i en bergsby i en utstött fattig familj. Familjen med de många barnen baktalades och kallades hånfullt för Bagaget.
Även i nästa roman, Pappa, berättar hon med en blandning av sanning och fiktion sin egen familjehistoria. Här deltar hon själv med full kraft i berättelsen. Den blev också nominerad till Deutscher Buchpreis 2021.
Hennes tredje roman, Min bror Lejonhjärta, har lillebror Richard som huvudperson. Det är en rörande berättelse om en lillebror som gick förlorad och som systern och författaren Monika Helfer vill lära känna och förstå sig på som vuxen.
Översättare till de tre romanerna: Rebecca Kjellberg
FOTO: SALVATORE VINCI
